Dobar primjer demokratske prakse podrazumjeva da manjine budu ukljućene u Izvršnu Vlast svake demokratske proevropske Vlade. Nažalost u Crnoj Gori to do sada nije bio slučaj, naročito kad je u pitanju romska nacionalna zajednica, koja u ukupnoj strukturu stanovništva učestvuje sa 1%. Romi su kao zajednica sistemski politički diskriminisani aktuelnim Zakonom o izboru Odbornika i Poslanika, što je nedopustivo i u suprotnosti je sa Ustavom i demokratskom standardima EU. Aktuelnim cenzusom Romima su zatvorena vrata, oduzeta svaka mogućnost i poslata jasna poruka da nisu poeželni u crnogorskom parlamentu i na političkoj sceni Crne Gore.
Romi su kao narod većini političkih subjekata neophodni samo kao glasačka mašina. Varaju se svi oni koji tvrde da romski glasovi idu isključivo DPS-u. Značajan broj njihovih glasova izvan Podgorice ide i većini stranaka nacionalnih manjina. Postavlja se pitanje:Zašto? Odgovor je jednostavan. Praksa je pokazala da brojčano manje zajednice, gdje manjinski narodi čine većinu, u tim opštinama Romi pokušavaju da atikulišu svoje interes i potrebe, da budu bolje prihvaćeni, davajući svoje povjerenje i svoj glas strankama nacionalnih manjina. Nažalost pri tome često bivaju prevareni i izmanipulisani, jer im kao zajednica nisu prioritet. Ovo što se dešava je put u propasti, nestajanje i asimilaciju. To je proces koji je započeo i uzima sve više maha. Sve mi se čini da će se proces asimilaciji za dvadesetak godina završiti, na način što više neće biti Roma u opštinama gdje manjine čine većinu.
Da bi se ovaj proces zaustavio, neophodno je preduzeti niz afirmativnih mjera, koje se tiče izmjene izbornog zakonodavstva – Zakona o izboru Odbornika i Polsanika. Neophodno je pronaći sistesmsko rješenje za političko predstavljanje Roma na državnom i lokalnom nivou, smanjenjem cenzusa za jedan poslanički mandat, odnosno odbornički mandat, kroz jasno definisanu pravnu regulativu zagarantovanih mandata. Isto tako, kao znak dobre volje, političke i demokratske zrelosti, bilo bi više nego poželjno da novi mandatar Romsku političku partiju uključi kao dio nove Izvršne Vlasti, koja bi nesumnjivo bila konstruktivna i kao i uvjek do sada, kao svoj primarni cilj promovisala državni interes Crne Gore i svih njenih građana, bez obzira na vjersku, nacionalnu ili političku pripadnost. To je nešto što bi naišlo na ogromnu podršku međunarodnih institucija.
Crnogorski parlament i Vlada su uporišta demokratskog života, a ne volja ili moć bilo kojeg pojedinaca, političkog subjekta ili koalcije. Dok god ne izgradimo preduslove i ne realizujemo takve institucije, možemo samo da fingiramo izvornu demokratiju, koja u praksi ne psotoji. Mandatar ili predsjednik Vlade ne smije se ponašati kao gospodar naših života i gopsodar svog kraljevstva. Oni moraju shvatiti da je njihov zadatak da budu u službi javnog interesa, vodeći raćuna o inkluzuivnosti svih naroda i zajednica koje žive u Crnoj Gori. Selektivna pravda, dvostruku aršini i polarizacija crnogorskog društva je ozbiljan problem, a indukuju ga oni koji imaju poluge moći, ali ne i odgovornost. Takva je praksa bila do sada, hoćemo da vjerujemo, ali i očekujemo jedan pravedniji pristup u rješavanju problema Roma i Egipćana na državnom, ali i lokalnom nivou.
Muhamed Uković
23.06.2023.