Vjernici na Koniku ne daju rušenje džamije: ,,Borićemo se do kraja!”

Pripadnici islamske zajednice, uglavnom iz romske populacije, već nekoliko godina unazad su molitve obavljali u limenom objektu nakon čega su odlučili da se organizuju i pomognu u izgradnji vjerskog objekta koji je pristojan i u skladu sa ostalim vjerskim objektima u Crnoj Gori.
Džamiji na Koniku, Husein Avdijaj, nedavno je dostavljeno rješenje o rušenju od strane Ministarstva prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine. Arijan Šaljaj i Bajram Krasnić su među najmlađim džematlija (vjernika) koji redovno posjećuju novoizgrađenu džamiju. Za Arijana i Bajrama je ova odluka Ministarstva teško pala – za njih, kao i za mnoge vjernike, ova džamija znači mnogo više od samog objekta.
“Ovo je moj dom. Kada bi srušili ovo mjesto, osjećao bih se kao da su srušili moju kuću. Ovdje smo svi zajedno, zajedno obavljamo svih pet dnevnih namaza (molitve), pričamo, družimo se”, kaže Arijan. Njegov prijatelj Bajram naglašava da su vjernici spremni da se bore za očuvanje džamije.
Arijan Šaljaj (Izvor: Romanet)
“Mi smo ovdje, neki od nas spavamo ovdje. Nećemo dati da nam sruše džamiju, ako je sruše sagradićemo novu, ako Bog da, sa Njegovom voljom”, poručuje Bajram.
Bajram Krasnić (Izvor: Romanet)
Bajram ističe da džamija ima važnu ulogu u njegovom životu i životu njegovih vršnjaka.
,,Džamija za nas predstavlja islam, pokazuje nam šta je dobro, a šta loše po nas. Uči nas da saburamo, to znači da budemo strpljivi, da ne budemo nasilni”, objasnio je Bajram.
U izgradnji džamije učestvovalo je više od 800 vjernika, a zemljište je obezbijedila porodica Avdijaj.
Mehmedija Demirović, imam džamije ne krije svoje razočarenje odlukom Ministarstva.
“Čovjek se osjeća uvrijeđeno i povrijeđeno, zato što u istom tom danu jedan ministar daje crkvi zemljište u Tivtu, a nama stiže rješenje o rušenju ove Allahove kuće, iako smo je napravili na našem zemljištu,” ističe Demirović.
Mehmedija Demirović (Izvor: Romanet)
Nakon izgradnje, prema riječima imama objekat je poklonjen Islamskoj zajednici u Crnoj Gori, što znači da je džamija pod njenim vlasništvom. Imam je kazao da je Islamska zajednica uložila žalbu protiv rješenja Ministarstva prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine.
Rješenje o rušenju džamije donjeto je nakon inspekcijskog nadzora u kojem je utvrđeno da je objekat građen suprotno građevinskoj dozvoli iz 2012. godine čiji je period važenja istekao 2015, te se po njoj nije moglo graditi.
“Postojala je jedna građevinska dozvola koja je bila za izgradnju stambenog objekta. Međutim, oni koji su uzeli da grade, proširili su malo objekat i nisu predali novi zahtjev za dozvolu za izgradnju džamije. U Crnoj Gori imamo problema sa dozvolama za vjerske objekte, nekima ne trebaju, ali kod nas je to dug proces,” objašnjava imam Demirović.
Pripadnici islamske zajednice, uglavnom iz romske populacije, već nekoliko godina unazad su molitve obavljali u limenom objektu nakon čega su odlučili da se organizuju i pomognu u izgradnji vjerskog objekta koji je pristojan i u skladu sa ostalim vjerskim objektima u Crnoj Gori. No, iako je ova džamija novootvorena, imam Demirović kaže da su aktivnosti u okviru ove džamije brojne.
Džamija na Koniku, Husein Avdijaj (Izvor: Romanet)
“Petkom imamo klanjanje džume, centralnu molitvu, zajedničke iftare tokom mjeseca Ramazana, klanjanje teravije i noćni namaz. Vjernici se okupljaju za svih pet vakata namaza, a imamo i mekteb – vjersku školu za naše mališane, koja će ako Bog da, da zaživi nakon Ramazana,” kaže imam.
Među djecom koja dolaze u mekteb je i Alija Gaši, koji s osmijehom govori o tome koliko voli boraviti u džamiji.
Alija Gaši (Izvor: Romanet)
“Imamo mekteb, učimo El-Fatihu, učimo sure, Kur’an, učimo da pomažemo onima koji nemaju” kaže Alija.
Fadil Fado Avdijaj, dugogodišnji mještanin Konika i redovni posjetilac džamije, vjeruje da do rušenja neće doći.
“Koliko poznajem ovaj narod i ovu moju lijepu Crnu Goru, mislim da rušenja neće biti. Ovo je Božija kuća i narod zna da naša djeca ovdje nalaze svoj mir i svoj put. Mislim da stvarno rušenja neće biti, a i ne bi trebalo,” ističe Avdijaj.
Fadil Fado Avdijaj (Izvor: Romanet)
U januaru ove godine, na portalu borba.me objavljen je tekst pod naslovom „Vehabije ‘terorišu’ mještane Konika“, u kojem se navodi da razglas u džamijama na Koniku zvuči poput zvuka sa fudbalskog stadiona, a same džamije su opisane kao prijetnja i smetnja mještanima. Imam Demirović smatra da su ovim naslovom uznemirili sve vjernike na Koniku.
“Mene je nazvala inspektorka koja je došla u pratnji interventne policije zbog prekršaja u izgradnji, i to istog dana kad je objavljen taj tekst. Zamislite kada stavite montažu ISIS-a – terorističke organizacije ispred naše džamije, oni više teroriziraju pravoslavno stanovništvo sa tim tekstovima nego mi sa ezanom. Vi vidite da mi imamo ozvučenje unutra, mi nemamo minaret, on još nije napravljen, naš glas se ne čuje napolje. Možda se čuje smijeh djece koja izlaze iz džamije”, objašnjava Demirović.